Rytm dobowy i miesięczny skóry Skóra jest największym organem organizmu człowieka i w zależności od momentu w ciągu doby oraz dnia w cyklu menstruacyjnym ma ona inne potrzeby i zachowuje się inaczej. Zauważyłam, że dosyć mało się o tym mówi, a jest to bardzo istotna kwestia i pomaga zrozumieć wiele mechanizmów.

Rytm dobowy i miesięczny skóry

Rano i w południe  

 O poranku skóra jest dużo bardziej narażona na różnego rodzaju reakcje alergiczne, niż wieczorem. Jest też wrażliwsza na powstawanie stanów zapalnych, dlatego osoby o wrażliwszej skórze raczej nie powinny testować nowości kosmetycznych właśnie rano. W tym czasie wzrasta też tempo naprawy komórek, dlatego mamy wrażenie, że cera wygląda lepiej i bardziej promiennie. Przed południem skóra pochłania dużo mniej składników aktywnych z produktów, które aplikujemy na twarz niż wieczorem, dlatego warto wtedy nanieść lekki krem nawilżający i koniecznie krem z filtrem (przynajmniej SPF30!), aby chronić ją przed promieniowaniem UV i fotostarzeniem. 
 W południe produkcja nowych komórek skóry jest najniższa, dlatego też skóra słabo się złuszcza, a produkowane jest zdecydowanie najwięcej sebum w stosunku do całej doby. Nasza cera jest wtedy błyszcząca, co jest widoczne szczególnie w "strefie T". 

Po południu i wieczorem 

 Skóra "uspokaja się" późnym popołudniem, a wieczorem i w nocy zaczyna szybciej tracić wodę. Godzina 16:00 jest dla skóry najbardziej optymalną godziną do aplikacji odżywczych masek i ser. Między godziną 16:00, a 21:00 wzrasta też temperatura naszej skóry, dzięki czemu "otwierają się" pory i jest to najlepsza pora na ciepłą kąpiel czy oczyszczające i detoksykujące produkty lub zabiegi. 
 W godzinach od 21:00 do północy skóra zaczyna być bardziej wrażliwa na działanie histaminy, czyli hormonu pośredniczącego m.in. w rozwoju alergii (wtedy możemy sprawdzić, czy dany składnik w kosmetyku faktycznie nas uczula, ponieważ rano skóra jest "mniej odporna" na wszystko, co nakładamy i przez to mogą powstawać fałszywe reakcje alergiczne), dlatego też alergiczne testy skórne, aby wyszły jak najbardziej wiarygodne najlepiej jest robić o jak to możliwe najpóźniejszych godzinach. W tych godzinach często bardziej odczuwamy swąd czy zaostrzają się zmiany na skórze (u osób, które cierpią na różne schorzenia skórne wszystko zaostrza się bardziej właśnie w tym okresie czasu). O tej porze skóra ma też najniższe pH i wydziela więcej sebum, dlatego nie powinno się wtedy wykonywać peelingów, szczególnie peelingów kwasowych, ponieważ możemy tylko pogorszyć problemy (peelingi według rytmu dobowego najlepiej jest wykonywać między 16:00, a 21:00). 

W nocy

 Produkcja nowych komórek skóry jest najwyższa o północy. W godzinach nocnych powinien być też mniejszy problem ze zmianami alergicznymi i wrażliwością, skóra zaczyna się regenerować i rewitalizować. Około godziny 02:00 produkowane jest praktycznie o połowę mniej sebum, niż w południe, przez co skóra staje się bardziej sucha, dlatego przed snem warto nakładać produkty o bogatych składach. Ważne jest też, aby przed pójściem spać nie narażać skóry na emisję światła niebieskiego (z laptopów, smartfonów, tabletów), ponieważ rozregulowuje to nie tylko rytm dobowy całego organizmu, ale także naszej skóry, przez co może być bardziej narażona na różnego rodzaju problemy. 

Rytm dobowy i miesięczny skóry

 Cykl miesięczny skóry 

 Oprócz rytmu dobowego wyróżniamy jeszcze cykl miesięczny skóry i jest on ściśle powiązany z cyklem menstruacyjnym. Ten dotyczy tylko kobiet i pokazuje nam, jak skóra zachowuje się w ciągu 28 dni (bo tyle wynosi przeciętny cykl, oczywiście w zależności od jego trwania odrobinę się to przesuwa). 
 
5-10 dzień cyklu

 Skóra jest bardziej sucha i łuszcząca się (oczywiście nie musi być to widoczne gołym okiem), dlatego oprócz odpowiedniej pielęgnacji ważne jest, aby pamiętać o regularnym piciu wody. Można także skorzystać z pomocy nawilżacza powietrza i dodać do niego ulubiony olejek eteryczny, warto to robić szczególnie wtedy, kiedy zaczyna się okres grzewczy. 

11-21 dzień cyklu 

 W tych dniach skóra ma najmniej problemów i wygląda najbardziej "normalnie". Jeśli jednak mamy dość stresujący tryb życia, nieodpowiednio się odżywiamy czy cierpimy na zespół napięcia przedmiesiączkowego skóra może zacząć wydzielać więcej sebum niż zwykle, a przez to doprowadzić do pojawienia się problemów, np. ropnych wykwitów. Aby do tego nie doprowadzić należy zadbać o swój wewnętrzny spokój (np. pójść na jogę), wyluzować się, poczytać ulubioną książkę czy wziąć relaksującą kąpiel. 

22-4 dzień cyklu 

 To czas, kiedy skóra sprawia nam najwięcej problemów, staje się bardziej tłusta i podatna na powstawanie różnych zmian zapalnych. Bardziej reaguje też na alergeny, a przez to kosmetyk, który np. używałyśmy dotychczas może nagle nas podrażnić. Należy pamiętać o szczególnie dokładnym oczyszczaniu skóry i jej tonizacji. 

Jak widzicie mechanizm skóry jest trochę skomplikowany, jednak aby wyglądała ona dobrze warto jest też znać jej rytm i to, jak zachowuje się podczas cyklu menstruacyjnego. A Wy "zajmujecie się" swoją skórą według tego, czy może nigdy wcześniej o tym nie słyszeliście? 

Komentarze

  1. Bardzo ciekawie to wszystko opisałaś, chętnie wrócę do tego artykułu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mało wiedziałam na ten temat. Teraz zwrócę większą uwagę na moją pielęgnację :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, daje mi to ogromną motywację do dalszego pisania :) Jeśli spodobał Ci się mój post, napisz coś od siebie.

Copyright © Naturale