Niedobór żelaza, a wpływ na cerę - co jeść przy anemii z niedoboru żelaza?

Niedobór żelaza, a wpływ na cerę


    Niedobór żelaza to jedno z częstszych zaburzeń organizmu, z którym spotykam się podczas mojej pracy z pacjentami w gabinecie. Niewiele osób jednak wie, że anemia z niedoboru żelaza ma wpływ na kondycję naszej skóry. O niedoborze tego pierwiastka często może powiedzieć nam już sama morfologia. Aby potwierdzić przypuszczenia należy wykonać z krwi badanie poziomu żelaza, a najlepiej również ferrytyny, która jest białkiem magazynującym żelazo.  

    Przyczyn niedoboru żelaza może być kilka. Jedną z nich jest niedoborowa dieta, najczęściej wegetariańska i wegańska, ponieważ żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych dużo lepiej przyswaja się w organizmie. Niedobór może wystąpić również w wyniku zwiększonej utraty krwi, m.in. podczas bardzo obfitych miesiączek, częste oddawanie krwi czy choroby zapalne przebiegające z krwawieniem. Inną przyczyną niedoboru żelaza jest jego zaburzone wchłanianie w wyniku różnych schorzeń, np. chorób układu pokarmowego. Dodatkowo niedobór może wystąpić również w przypadku nadmiernego zapotrzebowania na ten pierwiastek, np. podczas ciąży czy laktacji oraz w trakcie przyjmowania antykoncepcji. 

Niedobór żelaza, a wpływ na cerę

    Jakie mogą być objawy niedoboru żelaza? 

    - zaburzenia koncentracji 

    - bóle i zawroty głowy 

    - uczucie ciągłego zmęczenia 

    - kołatanie serca

    - bladość skóry i błon śluzowych 

    - problemy z cerą i jej przydatkami 

    - duszności 

    Jak niedobór żelaza wpływa na kondycję skóry? Cera staje się nadmierne przesuszona, ale często też pojawiają się zmiany krostkowe. Stany zapalne goją się trudniej, a przebarwienia znikają wolniej. Charakterystyczne jest również wypadanie włosów czy osłabienie paznokci. 

    Cierpiąc na anemię z niedoboru żelaza, oprócz odpowiednio dobranej suplementacji oraz probiotykoterapii (jest kluczowa. ponieważ suplementacja żelazem zaburza mikrobiotę jelitową) musimy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest odpowiednia dieta. Często mimo przyjmowania suplementacji poziom żelaza w ogóle nie wzrasta. Może dziać się tak podczas spożywania produktów, które zaburzają jego wchłanianie. 

Oto kilka ważnych zasad dietetycznych, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli masz niedobór żelaza lub jesteś na narażony: 

- Żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych (podroby, mięso, jaja, ryby i owoce morza) wchłania się dużo lepiej, niż to pochodzące z produktów roślinnych (orzechy, ziarna, szpinak, natka pietruszki, burak, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe)

- Staraj się nie spożywać kawy, herbaty, czerwonego wina oraz kakaa do posiłków (zaburzają wchłanianie żelaza)

- Nie spożywaj produktów bogatych w żelazo w połączeniu z produktami bogatymi w wapń (mleko i jego przetwory, napoje roślinne wzbogacone w wapń) oraz soję - zaburzają wchłanianie żelaza lub wzbogać je o dodatek produktów z witaminą C, która pomaga w jego wchłanianiu 

- Kasze, orzechy, pestki, rośliny strączkowe mocz dokładnie przed spożyciem - zawarte w nich fityniany zaburzają wchłanianie żelaza 

- Spożywaj kiełki 

- Unikaj łączenia produktów bogatych w żelazo z produktami bogatymi w polifenole (np. owoce jagodowe)

- Spożywaj produkty bogate w B-karoten 


Przykładowy jadłospis: 

Śniadanie

Pełnoziarniste tosty z polędwicą z kurczaka, papryką i kiełkami brokuła 

Drugie śniadanie 

Sałatka owocowa z banana, kiwi, pomarańczy, orzechów włoskich i miodu 

Obiad

Wątróbka z komosą ryżową i surówką z papryki, pomidora i natki pietruszki polane olejem lnianym 

Podwieczorek

Koktajl na mleku kokosowym z truskawkami, bananem i płatkami owsianymi 

Kolacja 

Zupa krem z batatów na mleku kokosowym z dodatkiem ciecierzycy 


Jeżeli masz jakieś pytania w temacie niedoboru żelaza lub potrzebujesz pomocy z dietą - chętnie rozwieję wszystkie wątpliwości! 

Komentarze

  1. Jako nastolatka miałam mocną anemię i nie pomagały żadne leki. Potem samo przeszło. Nawet lekarz był w szoku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anemia może mieć różne podłoże, nie zawsze leki są konieczne :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, daje mi to ogromną motywację do dalszego pisania :) Jeśli spodobał Ci się mój post, napisz coś od siebie.

Copyright © Naturale